Dzięki Aktowi Genewskiemu, który unowocześnił Porozumienie Lizbońskie z 1958 r. w sprawie ochrony nazw pochodzenia i ich rejestracji międzynarodowej, organizacje międzynarodowe, takie jak Unia Europejska, mogą teraz przystąpić do niego. Obecnie składa się z 28 członków, w tym siedmiu państw członkowskich UE. Bycie członkiem pozwala zabezpieczyć ochronę nazw pochodzenia (AO) poprzez pojedynczą rejestrację. Oznacza to, że gdy UE zostanie oficjalnie członkiem, wszystkie oznaczenia geograficzne UE mogą zasadniczo uzyskać szybką i na wysokim poziomie ochronę przez innych członków Aktu Genewskiego.
Po przyjęciu przez Radę kończącym proces legislacyjny oba akty zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdą w życie 20 dni po publikacji. Trzy miesiące później Unia Europejska oficjalnie przystąpi do Aktu Genewskiego.
Oznaczenia geograficzne (GI) odnoszą się do produktu, który pochodzi z określonego obszaru geograficznego i w odniesieniu do którego dana jakość, renoma lub inna cecha jest związana z pochodzeniem geograficznym. Są one również wykorzystywane do rozróżniania i wzmacniania wkładów kulturowych oraz nagradzania kreatywności za autentyczne know-how. Nazwa produktu zarejestrowana jako chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) lub chroniona nazwa pochodzenia (ChNP) może być używana wyłącznie przez producentów zlokalizowanych na wyznaczonym obszarze.
Istnieje ponad 3000 nazw win, napojów spirytusowych i produktów spożywczych z UE i krajów spoza UE zarejestrowanych w UE. Należą do nich na przykład Gorgonzola, Cava, Comté i Ouzo, a także np. szereg polskich kiełbas.
poniedziałek 7 października 2019/ EC/ UE.
https://ec.europa.eu