X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Unia Europejska: niewielki spadek produkcji pasz

Podczas gdy produkcja pasz dla trzody spadła o 1,7%, dla bydła i drobiu przewiduje się wzrost produkcji o odpowiednio 0,8 i 0,6%.

4 kwiecień 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według danych dostarczonych przez FEFAC produkcja mieszanek paszowych w UE-28 w 2013 r. osiągnęła poziom 153,8 mio. t, czyli nieco mniej niż w 2012 roku.

Podczas gdy produkcja pasz dla trzody spadła o 1,7%, dla bydła i drobiu przewiduje się wzrost produkcji o odpowiednio 0,8 i 0,6%.

Najważniejszymi czynnikami, które zaważyły na popycie na ​ paszę w UE w 2013 roku była chłodna wiosna, co wpłynęło na dostępność pasz w wielu krajach i wciąż niepewna sytuacja ekonomiczna sektora trzody chlewnej, który musiał sprostać wymogamom zmiany kojców dla loch.

Wśród największych producentów, Wielka Brytania i Polska radziły sobie raczej dobrze, z rocznym wzrostem wzgl. +5 I +3%, podczas gdy Niemcy i Włochy pozostały stabilne, a Francja, Hiszpania i Holandia zaliczyły spadek produkcji o 1%.

Niemcy umocniły swoją pozycję jako wiodącego kraju UE pod względem całkowitej produkcji mieszanek paszowych, przed Francją i Hiszpanią, które idą ramię w ramię.

Perspektywy rynku na rok 2014

Eksperci rynku FEFAC przewidują stabilizację w produkcji paszy dla drobiu, dalsze zmniejszenie produkcji paszy dla świń (-0,5%) i bardziej istotne zmniejszenie zapotrzebowania pasz dla bydła ze względu na przewidywane lepsze warunki pogodowe na łąkach i produkcję pasz (-1%). Ogólnie rzecz biorąc, może to doprowadzić do zmniejszenia o 1% produkcji mieszanek paszowych w 2014 r. w porownaniu do 2013.

Środa 26 marzec 2014/ FEFAC/ Unia Europejska.
http://www.fefac.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji