Rada ds. Środowiska osiągnęła porozumienie polityczne, które idzie w kierunku nowej podstawy prawnej, dając państwom członkowskim możliwość wyboru ograniczenia lub zakazania uprawy organizmów zmodyfikowanych genetycznie na swoim terytorium.
To porozumienie polityczne spełnia oczekiwania rozmów prowadzonych przez państwa członkowskie od 2009 roku, aby mieć więcej elastyczności i pewności prawnej dla krajowych decyzji uprawy na ich terytorium lub na części ich terytoriów.
Na mocy tej umowy, w celu ograniczenia lub zakazania uprawy organizmów upoważniony GMO jest ustanowiona dwuetapowa procedura.
Po pierwsze, oferuje rozszerzone i prawne możliwości państw członkowskich, aby lepiej uwzględnić ich kontekst narodowy, decydując się na uprawy GMO. Obecnie państwa członkowskie mogą korzystać tylko klauzul ochronnych w celu zakazania uprawy w oparciu o ryzyko.
Po drugie, poprzez połączenie tzw "kroku 1" (pre-autoryzacji ograniczenia zasięgu geograficznego) i "kroku 2" (po wydaniu prawa wyboru), oraz ustalenia jasnych terminów, tekst stanowi niezbędną przewidywalność dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Po trzecie, jeżeli państwo członkowskie inicjują Krok 1 - wniosek o"ograniczenie zakresu" - Komisja przedstawi ten wniosek w celu ułatwienia procedury.
Po czwarte, dotyczące Kroku 2 - prawo wyboru - decydujący głos w sprawie upraw GMO wciąż pozostaje w państwie członkowskim, które zachowuje prawo do wyboru.
Umowa zapewnia również państwom członkowskim uzasadnione prawo do zmiany swojej decyzji ograniczenia lub zakazania uprawy podczas 10 lat okresu zezwolenia na GM , jeśli pojawią się nowe obiektywne okoliczności.
4 lata od daty przyjęcia wniosku Komisji, jesteśmy dziś w stanie przyjąć porozumienie polityczne w sprawie nowego projektu ustawy o uprawach GMO. Umowa ta jest krytyczna, aby utorować drogę do konstruktywnego drugiego czytania w nowym parlamencie.Komisja będzie nadal oferować swoje aktywne wsparcie tak, że to nowe narzędzie prawne może być wykorzystywane już od roku 2015.
czwartek 12 czerwca, 2014/ EC/ Unie Europejska
.
http://europa.eu/rapid