Od połowy 2018 r. większość amerykańskiej wieprzowiny importowanej do Meksyku ma 20% cła nałożonego w odpowiedzi na amerykańskie taryfy celne na import stali i aluminium. Ten obrót wydarzeń zakończył sześć lat rekordowego wolumenu eksportu do Meksyku, a na początku 2019 r. nie widać oznak poprawy. Eksport w pierwszym kwartale do Meksyku spadł o 13% w ujęciu rocznym pod względem wolumenu (177 420 mln ton) i spadł o 29% pod względem warości (261,9 mln USD). Stany Zjednoczone są nadal głównym dostawcą importowanej wieprzowiny w Meksyku, ale Kanada, Chile i Unia Europejska zdobyły większy udział w rynku w 2019 r., a krajowa produkcja wieprzowiny w Meksyku jest znacznie wyższa.
Wieprzowina ze Stanów Zjednoczonych również boryka się z cłami odwetowymi w Chinach, podnosząc całkowitą stawkę celną z normalnych 12% do 62%. Utrudni to amerykańskiej wieprzowinie wykorzystanie wzrostu popytu Chin na importowaną wieprzowinę, co analitycy przewidują w drugiej połowie 2019 r. i później, z powodu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. W marcu eksport USA do regionu Chin / Hongkongu był o 20% niższy niż w ubiegłym roku pod względem wolumenu (89 689 mln ton) i spadł o 34% (172,1 mln USD).
Japonia nie nałożyła żadnych nowych taryf na wieprzowinę w USA, ale eksport USA jest niekorzystny w porównaniu z wieprzowiną z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku z powodu nowych umów handlowych z Japonią. Podobnie jak w przypadku wołowiny, różnica ta się powiększy, chyba że USA i Japonia osiągną porozumienie handlowe. W pierwszym kwartale eksport USA do Japonii był o 9% niższy niż w ubiegłym roku w wolumenie (92 503 mln ton) i 11% niższy w wartości (374,9 mln USD).
piątek 10 maja, 2019/ USMEF/ USA.
https://www.usmef.org