Indeks cen zbóż FAO wyniósł w marcu średnio 138,6 punktów, co oznacza spadek o 8,2 punktów (5,6%) w stosunku do lutego i o 31,6 punktów (18,6%) poniżej poziomu sprzed roku. Spadek w tym miesiącu odzwierciedla spadek międzynarodowych cen wszystkich głównych zbóż.
Międzynarodowe ceny pszenicy spadły najbardziej, o 7,1%, co było spowodowane dużymi dostawami światowymi i silną konkurencją wśród eksporterów. Do spadku przyczyniło się również przedłużenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, pozwalające Ukrainie na kontynuowanie eksportu z portów Morza Czarnego. Wyższe szacunki dotyczące produkcji w Australii, wraz z poprawą warunków upraw w Unii Europejskiej w tym miesiącu, przyczyniły się do dalszego wzrostu globalnej podaży. Silna konkurencja ze strony Federacji Rosyjskiej, gdzie wysokie dostawy nadal wspierają konkurencyjne ceny, również podtrzymała presję spadkową na rynkach.
Światowe ceny kukurydzy również spadły, o 4,6% w marcu, pod presją sezonowej dostępności ze zbiorów w Ameryce Południowej, oczekiwań na rekordową produkcję w Brazylii oraz rozszerzenia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej.
Wśród innych grubych ziaren, światowe ceny jęczmienia i sorgo spadły odpowiednio o 6,7% i 5,7%, pod wpływem efektu rozlania się osłabienia na międzynarodowych rynkach kukurydzy i pszenicy.
Międzynarodowe ceny ryżu spadły w marcu o 3,2%, co było spowodowane trwającymi lub zbliżającymi się zbiorami w głównych krajach eksportujących, w tym w Indiach, Wietnamie i Tajlandii.
7 kwietnia, 2023/ FAO.
https://www.fao.org