W pierwszym kwartale 2021 r. eksport soi z USA osiągnął drugą co do wielkości wartość w historii, wynosząc 7,7 mld USD, prawie dwukrotnie w porównaniu z najniższymi poziomami z dekady w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrost ten był spowodowany rekordowymi wielkościami eksportu w pierwszym kwartale w połączeniu z wysokimi cenami, które stale rosły w ciągu ostatniego roku. Wielkość eksportu znacznie wzrosła z powodu ożywienia handlu z Chinami z powodu zniesienia ceł odwetowych, odbudowy stad świń po afrykańskim pomorze świń (ASF) oraz opóźnionych zbiorów w Ameryce Południowej, które wydłużają okno sprzedaży w USA. Wartości eksportu były dodatkowo wspierane przez ceny soi w USA, które wzrosły do 7-letniego maksimum przy silnych zakupach w Chinach, wysokich cenach kukurydzy i ograniczonych dostawach w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej.
Głównym motorem wzrostu w drugiej połowie 2020 r. i pierwszym kwartale 2021 r. dla soi z USA było ponowne pojawienie się importu z Chin. Rosnące pogłowie świń w Chinach zwiększyło zapotrzebowanie na paszę. Ponadto wdrożenie umowy fazy pierwszej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w lutym 2020 r. zmniejszyło niektóre bariery handlowe i umożliwiło rolnikom amerykańskim większy dostęp do rozwijającego się rynku chińskiego. Jednak Stany Zjednoczone odnotowały wzrost eksportu do Chin dopiero w drugiej połowie 2020 r., po tym, jak chińskie zakupy wyczerpały podaż soi w Brazylii. Przy praktycznie braku konkurencji ze strony Brazylii i Chin importujących nasiona soi w rekordowym tempie, Stany Zjednoczone wyeksportowały rekordowe ilości i wartości soi w drugiej połowie 2020 roku.
W pierwszym kwartale 2021 r. zarówno Stany Zjednoczone, jak i Brazylia, których eksport stanowi około 85 procent światowego handlu soją, odnotowały ponad 50-procentowy wzrost średniej ceny eksportowej soi od pierwszego kwartału 2020 r.
Częścią stałego wzrostu cen było szybsze niż oczekiwano ożywienie Chin po ASF i późniejszy wzrost importu soi. Chiny kupiły większość brazylijskich zbiorów soi w sezonie 2019/20, powodując wyczerpanie zapasów (na podstawie informacji z 31 stycznia 2021 r.) poniżej 2 mln ton po raz pierwszy od prawie 20 lat. Ograniczone dostawy spowodowały wzrost światowych cen i wywarły ogromną presję na nadchodzące zbiory w USA w sezonie 2020/21. Skoki cen kukurydzy w USA od sierpnia 2020 r. również napędzały wzrost cen soi.
29 czerwiec, 2021/ USDA/ USA
https://www.fas.usda.gov/