Indeks cen zbóż FAO wyniósł w sierpniu średnio 145,2 punktów, co oznacza spadek o 2,0 punkty (1,4%) w stosunku do lipca, ale nadal 14,8 punktów (11,4%) powyżej jego wartości z sierpnia 2021 r.
W sierpniu międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 5,1%, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny spadek, napędzany przez lepsze perspektywy produkcji, zwłaszcza w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Federacji Rosyjskiej, oraz wyższą dostępność sezonową w miarę kontynuowania zbiorów na półkuli północnej, jak również wznowienie eksportu z portów Morza Czarnego na Ukrainie po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy przerwy. Niemniej jednak, światowe ceny pszenicy pozostały 10,6% powyżej wartości z sierpnia ubiegłego roku.
Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych w sierpniu nieznacznie wzrosły (+0,2%) i wyniosły średnio 12,4% powyżej wartości sprzed roku. Światowe ceny kukurydzy nieznacznie się umocniły, o 1,5%, głównie pod wpływem niższych perspektyw produkcji w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej z powodu gorących, suchych warunków, podczas gdy wznowienie eksportu z Ukrainy zapobiegło dalszemu wzrostowi cen. Natomiast światowe ceny jęczmienia i sorgo spadły odpowiednio o 3,8% i 3,4%. Indeks cen wszystkich ryżów FAO utrzymał się w sierpniu na stałym poziomie, ponieważ niewielkie spadki notowań najczęściej handlowanych odmian Indica zrekompensowały łagodne wzrosty cen w innych segmentach rynku ryżu.
2 września, 2022/ FAO.
https://www.fao.org