W związku z informacjami o zainteresowaniu polskich producentów i eksporterów towarów pochodzenia roślinnego nowymi rynkami zbytu, Główny Inspektor zwraca uwagę na specyficzne rozwiązania fitosanitarne funkcjonujące w wielu państwach trzecich w obszarze wymagań importowych.
W systemach wielu państw trzecich ze względu na brak ściśle ustalonych fitosanitarnych wymagań importowych, (np.: Chiny, Kanada, kraje Ameryki Łacińskiej), istnieje wymóg dokonania oceny zagrożenia agrofagiem (PRA). Odrębne kwestionariusze z reguły są różne zakresowo dla poszczególnych towarów. Zawierają one pytania dotyczące takich zagadnień jak m.in. technologia produkcji w kraju i/lub gospodarstwach; stosowane w kraju/poszczególnych gospodarstwach praktyki i procedury związane z danym produktem, łącznie ze zbiorem, magazynowaniem i pakowaniem; skala produkcji, dane geograficzne i meteorologiczne; zasady ochrony roślin (w tym stosowane środki ochrony roślin) upraw, z których będą pochodziły eksportowane roślin i produkty roślinne, i in. Dane tego typu daleko wykraczają poza kompetencje i zadania ustawowe Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zainteresowany eksportem przedsiębiorna powinien na własną rękę wypełniać kwestionariusz. Pomocy można szukać w instytutach branżowych, uczelniach lub stowarzyszeniami producentów/handlowców.
Ustalenie zasad eksportu w przedmiotowych przypadkach (wymóg dokonania PRA) jest zazwyczaj procesem długotrwałym, wielowątkowym i wymagającym zaangażowania wielu instytucji.
wtorek, 20 maja 2014/ Polska http://www.krir.pl/