Afrykański pomór świń (ASF) został po raz pierwszy wykryty w Wietnamie w lutym 2019 r. i rozprzestrzenił się na wszystkie 63 prowincje w Wietnamie. ASF w Wietnamie doprowadził do śmierci i uboju około 5,9 miliona świń, czyli około 22 procent całej populacji trzody chlewnej, podnosząc ceny do rekordowych poziomów. Bezpośrednie oddziaływanie ASF odczuły różne sektory gospodarki, choć do tej pory trudno jest oszacować skumulowane straty dla całej gospodarki. Oczekuje się, że ASF będzie nadal wpływać na wietnamski sektor świń i całą gospodarkę. Nie można przewidzieć końca epidemii ASF, chociaż wydaje się, że odsetek zgłaszanych przypadków zmniejsza się w czasie.
Aktualizacja statusu
ASF pojawił się ponownie w niektórych prowincjach, w których epidemia została uznana za zakończoną. Według oficjalnych statystyk opublikowanych przez MARD w połowie października, ponownie pojawiły się ogniska ASF w 573 gminach. Ostatnio MARD poinformował, że w 60 procentach gmin minęło 30 dni bez odnotowania nowych lub ponownych ognisk.
Podobno epidemia została powstrzymana i wykazywała oznaki spowolnienia z powodu zapobiegawczego uboju stad wokół ognisk choroby, ziększoną świadomość i bezpieczeństwo biologiczne oraz ciągłe monitorowanie.
Wyzwania Wietnamu dotyczące kontrolowania ASF
Obecnie ceny świń gwałtownie rosną, a wypłata odszkodowań na rzecz hodowców świń trwa dość długo. W rezultacie hodowcy świń wolą sprzedać świnie, które podejrzewają o chorobę aniżeli zgłosić to odpowiednim władzom.
Wysokie ceny wieprzowiny prawdopodobnie zachęcą hodowców świń do zakładania hodowli, a nawet powiększania stada bez podejmowania odpowiednich środków bezpieczeństwa biologicznego. Z powodu procesu reorganizacji, całkowita liczba osób pracujących w służbach weterynaryjnych w powiecie i na szczeblu prowincji została zmniejszona. Brak komercyjnej szczepionki ASF pozostaje dużym wyzwaniem. Małe gospodarstwa hodujące świnie nadal dominują w Wietnamie, co stanowi również wyzwanie dla zapewnienia właściwego wdrożenia środków bezpieczeństwa biologicznego.
Ceny
Ceny żywca wieprzowego wzrosły o 35-40 procent od września 2019 roku. Obecne ceny wieprzowe osiągnęły rekordowo wysoki poziom, który wzrósł z powodu niewystarczającej podaży od września. Sezonowy popyt na wieprzowinę przed okresem świątecznym (Tet) powoduje również wzrost cen.
Handel
W lokalnych mediach pojawiło się wiele doniesień, że Wietnam importuje wieprzowinę z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski po cenach niższych niż cena krajowa. Pomimo doniesień medialnych i ostatnich wezwań GVN do zwiększenia importu wieprzowiny, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. import wieprzowiny nieznacznie spadł w porównaniu do 2018 r.
piątek 6 grudnia, 2019 /USDA/
https://apps.fas.usda.gov/