Dialog ten, prowadzony przez profesora Strohschneidera, zgromadził producentów, naukowców, organizacje środowiskowe i przedstawicieli konsumentów w celu znalezienia kompromisowych rozwiązań dla wyzwań stojących przed europejskim rolnictwem.
Rolnictwo ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia, gospodarki i samowystarczalności Europy. Jednak rolnicy coraz częściej stają w obliczu rosnących wyzwań, takich jak globalna konkurencja i zmiany klimatu. Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem, doświadczającym ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze i powodzie, które odbijają się na wydajności rolnictwa. Gleby stają się coraz bardziej zubożone i zanieczyszczone, co zmniejsza ich żyzność i zdolność do zatrzymywania wody i węgla. Co więcej, w niektórych częściach Europy dostępność wody stała się już poważnym problemem.
Pomimo tych wyzwań, sektor rolniczy posiada również wiele rozwiązań, które mogą złagodzić, a nawet odwrócić niektóre z tych skutków. Podczas rozmów podkreślono postępy poczynione w kierunku bardziej zrównoważonego rolnictwa, ale także przyznano, że należy podjąć bardziej ambitne kroki. Wśród przedstawionych zaleceń duży nacisk położono na zapewnienie rolnikom godziwych dochodów, promowanie zrównoważonych praktyk i ograniczenie biurokracji, zwłaszcza w przypadku małych i rodzinnych gospodarstw rolnych.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która zamknęła wydarzenie, podkreśliła potrzebę dalszego wspierania rolnictwa, które działa w harmonii z naturą i zapewnienia rolnikom sprawiedliwej rekompensaty za ich usługi środowiskowe. Zapowiedziała również, że w ciągu pierwszych 100 dni swojej następnej kadencji przedstawi plan działania dla sektora rolnego oparty na zaleceniach dialogu.
Spotkanie to stanowi ważny krok w kierunku bardziej konkurencyjnego, odpornego i zrównoważonego systemu rolno-spożywczego w Europie.
wrzesień 2024/ Komisja Europejska
https://ec.europa.eu/