Na lipcowej sesji plenarnej EKES przyjął opinię podkreślającą złożoność i strategiczne względy związane ze zbliżającym się rozszerzeniem UE, kładąc nacisk na gotowość, zrównoważony rozwój i zrównoważone wsparcie dla sektorów rolnictwa i obszarów wiejskich zarówno w obecnych państwach członkowskich, jak i w państwach kandydujących.
Oprócz względów geopolitycznych, rozszerzenie to stwarza możliwości lepszego zabezpieczenia strategicznej autonomii UE i dalszego zmniejszenia wpływu sektora rolnego na środowisko. Jednak poprzednie rozszerzenia UE przyniosły mieszane rezultaty w tym sektorze. Podczas gdy nowe państwa członkowskie znacząco przyczyniły się do zwiększenia różnorodności i wartości produkcji rolnej w UE, słabsze obszary wiejskie i mniejsze gospodarstwa nie odniosły takich samych korzyści. EKES wzywa do przyjęcia zrównoważonego podejścia w celu odpowiedniego wsparcia gospodarstw rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w sektorze rolno-spożywczym.
Rozszerzenie zwiększy obszar rolny UE o jedną trzecią, podczas gdy samo przystąpienie Ukrainy zwiększyłoby go o jedną czwartą, zwiększając strategiczną autonomię i oferując możliwości handlowe dla 60 milionów ludzi z obecnych krajów kandydujących, nie tylko w odniesieniu do technologii i know-how, ale także w odniesieniu do rolnictwa. Należy jednak zrównoważyć to z ciągłym wsparciem dla rolników w UE, ograniczeniami budżetowymi i reperkusjami konfliktu na Ukrainie. Budżet WPR będzie musiał wzrosnąć, aby wesprzeć te cele, wraz z nowymi instrumentami finansowymi dostosowanymi do konkretnych potrzeb.
Uznając zróżnicowane poziomy gotowości krajów kandydujących, EKES zaleca podejście oparte na stopniowej integracji, aby zapobiec negatywnym skutkom konkurencji. Specjalne budżety powinny wspierać najbardziej dotknięte podsektory rolno-spożywcze, zwłaszcza MŚP, zapewniając sprawiedliwą i ukierunkowaną pomoc.
18 lipca 2024 r./ Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
i Społeczny/ Unia Europejska.
https://www.eesc.europa.eu