Ceny towarów żywnościowych w obrocie handlowym w całym świecie spadły w listopadzie, na co wskazują wyraźne spadki cen oleju palmowego i innych olejów roślinnych.
Indeks cen mięsa FAO wynosił w listopadzie 160 punktów, nieco mniej niż nieznacznie poprawiona wartość w październiku i 7,4 procent poniżej poziomu w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W listopadzie międzynarodowe stawki cen za mięso drobiowe, wieprzowe i owcze ulegały dalszemu zmniejszeniu, przy czym owcze ulegało największemu spadkowi, podczas gdy ceny mięsa wołowego nieznacznie się podniosły. Pomimo wzrostu popytu w Azji, ceny mięsa owczego obniżyły się, czemu sprzyjały wysokie dostawy eksportowe z Oceanii. Notowania cen wieprzowiny spadły trzeci miesiąc z rzędu, odzwierciedlając dostępność dużych dostaw eksportowych z głównych regionów produkujących i dalsze restrykcje handlowe nałożone z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń. Ceny mięsa drobiowego pozostawały pod presją z uwagi na niski popyt. Natomiast po pięciu miesiącach spadków ceny mięsa wołowego lekko się odbiły, czemu sprzyjały nieco ograniczone dostawy i silny popyt ze strony rynków azjatyckich.
Indeks cen żywności FAO wynosił średnio 160,8 punktów w listopadzie, o 1,3 procent mniej niż w październiku i 8,5 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Wskaźnik, będący wskaźnikiem miesięcznej zmiany cen międzynarodowych koszyka artykułów żywnościowych, znajduje się obecnie na najniższym poziomie od maja 2016 r.
Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO osiągnął najniższy poziom od 12 lat, spadając o 5,7 procent w stosunku do października. Duże zapasy oleju palmowego i obfite dostawy olejów sojowych i słonecznikowych przyczyniły się do spadku.
Indeks cen zbożowych FAO, obejmujący pszenicę, ziarno grube i ryż, spadł o 1,1 proc. w ciągu miesiąca, odzwierciedlając duże dostawy pszenicy do eksportu, wzmożoną konkurencję eksportową w odniesieniu do kukurydzy i nowych zbiorów ryżu.
Indeks cen przetworów mlecznych FAO spadł po raz szósty z rzędu, spadając o 3,3 proc. od października, ponieważ duże zapasy i większa dostępność dostaw eksportowych - zwłaszcza z Nowej Zelandii - doprowadziły do niższych notowań cen masła, serów i pełnego mleka w proszku.
Wskaźnik cen cukru FAO przeciwstawił się spadkowi, zwiększając się o 4,4 procent w ciągu miesiąca. Wzrost ten był głównie spowodowany znacznym spadkiem produkcji w Brazylii, która również zmniejszyła udział trzciny cukrowej używanej do produkcji cukru do 35,8 procent od prawie pół roku temu.
czwartek 6 grudnia, 2018/ FAO.
http://www.fao.org