Indeks cen mięsa FAO wyniósł w kwietniu średnio 114,5 punktu i był o 1,5 punktu (1,3 proc.) wyższy niż w marcu oraz o 7,4 punktu (6,1 proc.) niższy od wartości w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.
W kwietniu najbardziej wzrosły międzynarodowe notowania cen wieprzowiny w związku ze zwiększonymi zakupami importowymi przez kraje azjatyckie oraz utrzymującymi się ograniczeniami podaży u kilku czołowych eksporterów, wynikającymi z wysokich kosztów produkcji i problemów zdrowotnych zwierząt.
W tym czasie światowe ceny mięsa drobiowego odbiły się, po dziewięciu miesiącach ciągłych spadków, w związku ze zwiększonym popytem importowym z Azji, podczas gdy w wielu regionach nadal utrzymywały się ograniczenia podaży wynikające z rozległych ognisk ptasiej grypy.
Międzynarodowe ceny wołowiny również wzrosły w odpowiedzi na spadek podaży bydła rzeźnego, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Tymczasem ceny mięsa owczego pozostały w dużej mierze stabilne, ponieważ zwiększone możliwości eksportu z Oceanii niemal zrównoważyły zwiększony przywóz do krajów azjatyckich i bliskowschodnich.
5 maja, 2023/ FAO.
https://www.fao.org/