Ceny surowców żywnościowych spadły w kwietniu w związku z oczekiwaniami na solidne dostawy wielu kluczowych surowców.
W kwietniu indeks cen żywności FAO wynosił 168 punktów, co oznacza spadek o 1,8 procent w stosunku do marca, przy czym było to o 10 procent więcej niż przed rokiem.
Indeks cen cukru obniżył się, spadając o 9,1 procent w ciągu miesiąca, ponieważ duże dostawy eksportowe z Brazylii spotkały się z utrzymującym się słabym popytem na świecie.
Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł o 3,9 procent w ciągu miesiąca, poparty słabnącym popytem na olej palmowy i oczekiwaniami na obfity zbiór soi i nasadzenia w Ameryce Południowej i Północnej.
Indeks cen żywności FAO to indeks ważony z punktu widzenia handlu śledzący międzynarodowe ceny rynkowe pięciu największych grup towarowych żywności.
Indeks cen zbóż również spadł w kwietniu o 1,2 proc., przez spadek cen pszenicy, przy stabilizacji cen ryżu na świecie.
Indeks cen produktów mlecznych spadł o 3,3 procent, ponieważ produkcja na półkuli północnej weszła w okres szczytu.
Indeks cen mięsa FAO wynosił średnio 166,6 punków w kwietniu, czyli o 2,8 punktów (1,7 procent) od marca, utrzymując tendencję do niewielkich wzrostów widocznych od początku roku. Od stycznia do kwietnia indeks wzrósł o prawie 5 procent. Zmieniły się ceny mięsa owczego i wieprzowiny, podczas gdy mięso wołowe i drobiowe prawie nie zmieniło cen. Silny popyt wewnętrzny w UE, w połączeniu ze zwiększoną sprzedażą do Chin i Korei, stymulowały ceny mięsa wieprzowego. Zapotrzebowanie sezonowe zwiększyło notowania dla mięsa owczego, podczas gdy rynki mięsa drobiowego i bydła były dobrze wyważone.
czwartek 4 maja, 2017/ FAO.
http://www.fao.org