Hodowla świń na zewnątrz jest powszechna na terenie UE. Jednak na szczeblu europejskim nie ma przepisów dotyczących kategoryzacji takich gospodarstw, dlatego informacje są ograniczone, nieujednolicone i należy je interpretować ostrożnie.
Panel ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt doszedł do wniosku, że hodowle trzody chlewnej na zewnątrz niosą ze sobą znaczne ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), ale instalowanie pojedynczych stałych lub podwójnych ogrodzeń na wszystkich zewnętrznych fermach świń na obszarach UE, na których występuje ASF, mogłoby zmniejszyć to ryzyko o co najmniej 50%.
Ponadto wdrożenie kompleksowych, obiektywnych ocen bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach i zatwierdzanie hodowli świń na zewnątrz na podstawie ryzyka związanego z bezpieczeństwem biologicznym jeszcze bardziej zmniejszyłoby ryzyko wprowadzenia i rozprzestrzeniania się choroby. Oceny gospodarstw są potężnym narzędziem nie tylko do poprawy bezpieczeństwa biologicznego, ale także do rozwiązywania szerszych problemów związanych z hodowlą zwierząt.
EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) zaleca, aby odstępstwa od obecnych ograniczeń dotyczących chowu trzody chlewnej na zewnątrz na obszarach dotkniętych ASF można było rozpatrywać indywidualnie dla każdego przypadku, jeśli zostały wdrożoe określone środki bezpieczeństwa biologicznego.
Opinia naukowa opiera się na dowodach zebranych od krajowych organów weterynaryjnych, stowarzyszeń rolników i literatury naukowej. Przeprowadzono eksperckie pozyskiwanie wiedzy (EKE), aby pogrupować hodowle trzody chlewnej na zewnątrz zgodnie z ryzykiem wprowadzenia i rozprzestrzeniania się ASF, ocenić środki bezpieczeństwa biologicznego według skuteczności i zaproponować ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa biologicznego.
Opinia naukowa (w j. angielskim): Scientific opinion on African swine fever and outdoor farming of pigs
9 czerwca 2021/ EFSA/ UE.
https://www.efsa.europa.eu/