X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zagrożenie rozprzestrzenienia się ASF z Chin na inne kraje azjatyckie

Przemieszczanie się produktów wieprzowych może szybko rozprzestrzeniać choroby i, jak w tym przypadku ASF, jest prawdopodobne, że transport takich produktów, a nie żywych świń, spowodował rozprzestrzenienie się wirusa na inne części Chin.

31 sierpień 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Odnotowanie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach i jego wykrycie na obszarach oddalonych o ponad tysiąc kilometrów w obrębie kraju może oznaczać, że śmiertelny dla świń może rozprzestrzenić się na inne kraje azjatyckie w dowolnym czasie, ostrzegła dziś Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO ).

Nie ma skutecznej szczepionki chroniącej świnie przed tą chorobą. I chociaż choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi, epidemia zjadliwym szczepem może powodować śmierć wszystkich zakażonych zwierząt.

Jak dotąd, w ramach wysiłków zmierzających do opanowania rozprzestrzeniania się choroby, chińskie władze wybiły ponad 24 000 świń w czterech prowincjach. Chiny produkują najwięcej świń na świecie, ponad połowa światowej populacji trzody chlewnej, szacowanej na 500 milionów, mieści się właśnie w tym kraju. Łańcuch wartości produkcji obejmuje bardzo dużą i szeroką gamę producentów, od małych rodzinnych gospodarstw po duże podmioty gospodarcze.

Chociaż nie jest to pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń wykryty poza Afryką - epidemie w Europie i obu Amerykach miały miejsce w latach 60. XX wieku - wykrycie i zróżnicowane rozmieszczenie geograficzne ognisk w Chinach wywołało obawy, że choroba przeniesie się do sąsiednich krajów Azji Południowo-Wschodniej lub Półwyspu Koreańskiego, gdzie również handel i konsumpcja produktów wieprzowych jest wysoka.

Wirus ASF jest bardzo wytrzymały i może przetrwać długie okresy w bardzo zimnej i bardzo gorącej pogodzie, a nawet w suszonych lub peklowanych produktach wieprzowych. Szczep wykryty w Chinach jest podobny do tego, który zarażał świnie we wschodniej Rosji w 2017 r., ale jak dotąd, i dopóki dochodzenia nadal trwają, Centrum Zdrowia i Epidemiologii Chin nie znalazło żadnych rozstrzygających dowodów na źródło lub powiązania z tym wirusem.

"Przemieszczanie się produktów wieprzowych może szybko rozprzestrzeniać choroby i, jak w tym przypadku afrykańskiego pomoru świń, jest prawdopodobne, że transport takich produktów, a nie żywych świń, spowodował rozprzestrzenienie się wirusa na inne części Chin" - wyjaśnił Juan Lubroth, główny weterynarz FAO.

Centrum alarmowe FAO ds. Transgranicznych Chorób Zwierząt (ECTAD) jest w bliskim kontakcie z władzami Chin w celu monitorowania sytuacji i skutecznego reagowania na wybuch choroby w kraju, jak również z organami w sąsiednich krajach, w celu zwiększenia gotowości do reagowania na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania.

28 sierpnia 2018 / FAO
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów