X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zwiększone wsparcie dla rolników z UE poprzez fundusze rozwoju obszarów wiejskich

Rolnicy i przedsiębiorstwa rolno-spożywcze dotknięte znacznym wzrostem kosztów środków produkcji mogą otrzymać wsparcie.

25 maj 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska zaproponowała nadzwyczajny środek finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), aby umożliwić państwom członkowskim wypłatę jednorazowej kwoty ryczałtowej rolnikom i przedsiębiorstwom rolno-spożywczym dotkniętym znacznym wzrostem kosztów środków produkcji. Taki wzrost cen, zwłaszcza energii, nawozów i paszy dla zwierząt, zakłóca funkcjonowanie sektora rolnego i społeczności wiejskich, prowadząc do problemów z płynnością finansową i przepływem środków pieniężnych u rolników i małych przedsiębiorstw wiejskich zajmujących się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych. Poprzez bezpośrednie rozwiązywanie problemów związanych z przepływem środków pieniężnych i pomoc w utrzymaniu płynności finansowej, wsparcie będzie przeciwdziałać zakłóceniom na rynku, a tym samym przyczyni się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Po przyjęciu przez współustawodawców środek ten umożliwi państwom członkowskim podjęcie decyzji o wykorzystaniu dostępnych funduszy w wysokości do 5% ich budżetu EFRROW na lata 2021-2022 na bezpośrednie wsparcie dochodów rolników i MŚP zajmujących się przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu lub rozwojem produktów rolnych. Stanowi to potencjalny budżet w wysokości 1,4 mld euro w UE. Państwa członkowskie są zobowiązane do skierowania tego wsparcia do beneficjentów najbardziej dotkniętych obecnym kryzysem i zaangażowanych w gospodarkę cyrkularną, zarządzanie składnikami pokarmowymi, efektywne wykorzystanie zasobów lub metody produkcji przyjazne dla środowiska i klimatu. Wybrani rolnicy i MŚP mogą otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. Płatności powinny zostać zrealizowane do 15 października 2023 r. Aby skorzystać z tej wyjątkowej możliwości, państwa członkowskie będą musiały przedłożyć zmiany do swoich programów rozwoju obszarów wiejskich, wprowadzające ten nowy środek.

20 maja, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły