Przewiduje się, że globalna produkcja wieprzowiny pójdzie w dół 1 procent do 109,3 mln ton, a spadki w Chinach i UE wyniosą więcej niż wzrost w Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Rosji. Chińska produkcja będzie się nadal kurczyć ze względu na spowolnienie gospodarki, a także skutkami przepisów dotyczących ochrony środowiska. Produkcja w UE spadnieze względu na niskie ceny. Zwiększony eksport napędzany słabą walutą i lepszym dostępem do rynku podniesie produkcję brazylijską. Produkcja rosyjska będzie kontynuować umiarkowaną ekspansję, ale w wolniejszym tempie w związku z trudnościami gospodarki i konkurencją ze strony niższych cen światowych.
Przewiduje się także, że eksport 6 najważniejszych graczy na rynku będzie o 6 procent wyższy do rekordowego poziomu 7,6 mln ton. Zwiększenie eksportu z UE i USA będzie skutkować presją na obniżanie cen światowych i stymulować popyt. Mięso będzie trafiać zwłaszcza na rynek azjatycki.
Dla produkcji w USA prognozuje się wzrost o 2 procent do rekordowego poziomu 11,3 mln ton, i dalszy wzrost w branży umiarkowanym. Eksport może wynieść 2,4 mln ton, ze względu na konkurencyjne ceny, szczególnie do Chin i Meksyku.
kwiecień 2016/ FAS-USDA/ USA.
http://apps.fas.usda.gov