Indeks cen mięsa FAO wyniósł średnio 113,8 punktów w grudniu, co oznacza spadek o 1,4 punktów (1,2%) w stosunku do listopada, co oznacza szósty z rzędu miesięczny spadek, ale pozostał 2,8 punktów (2,5%) powyżej poziomu sprzed roku. Spadek indeksu w grudniu był spowodowany niższymi światowymi cenami mięsa wołowego i drobiowego, częściowo zrównoważonymi przez wyższe ceny mięsa wieprzowego i owczego.
Międzynarodowe ceny wołowiny spadły pod wpływem wyższej podaży bydła rzeźnego w kilku dużych krajach produkujących oraz braku globalnego popytu na dostawy średnioterminowe. Tymczasem ceny mięsa drobiowego spadły, ponieważ możliwości eksportowe były więcej niż wystarczające, aby zaspokoić popyt importowy na dostawy natychmiastowe, pomimo niepowodzeń produkcyjnych spowodowanych nasileniem się ognisk ptasiej grypy. Natomiast światowe ceny wieprzowiny wzrosły, wspierane przez solidny, przedświąteczny popyt wewnętrzny, zwłaszcza w Europie, natomiast ceny mięsa owczego wzrosły z powodu ruchów walutowych.
W 2022 roku jako całości, Indeks Cen Mięsa FAO wyniósł średnio 118,9 punktów, co oznacza wzrost o 11,2 punktów (10,4%) w stosunku do 2021 roku, oznaczając najwyższą roczną średnią zarejestrowaną od 1990 roku.
6 stycznia, 2023/ FAO.
https://www.fao.org