Indeks cen zbóż FAO wyniósł w maju średnio 129,7 punktu, co oznacza spadek o 6,5 punktu (4,8%) w porównaniu z kwietniem i aż o 43,9 punktu (25,3%) poniżej rekordowej wartości sprzed roku.
Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 3,5% miesiąc do miesiąca, odzwierciedlając perspektywy wystarczających globalnych dostaw w nadchodzącym sezonie 2023/24 i rozszerzenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego.
Światowe ceny kukurydzy spadły w maju o 9,8%. Korzystne perspektywy na sezon 2023/24, wskazujące na odbicie globalnych dostaw, przy spodziewanej wyższej produkcji w Brazylii i Stanach Zjednoczonych, dwóch głównych eksporterach, odbiły się na cenach. Powolne tempo eksportu przez Stany Zjednoczone, wraz z anulowanymi zakupami przez Chiny, również wywarły presję na spadek światowych cen kukurydzy.
Wśród innych zbóż gruboziarnistych, światowe ceny jęczmienia i sorgo również spadły, odpowiednio o 9,5% i 9,7%, pod wpływem spadków międzynarodowych cen kukurydzy i pszenicy. Z kolei międzynarodowe ceny ryżu nadal rosły w maju, ponieważ wcześniejsze transakcje z azjatyckimi nabywcami zostały zrealizowane, a dostawy u niektórych eksporterów, takich jak Wietnam i Pakistan, zmniejszyły się.
2 czerwca, 2023/ FAO.
https://www.fao.org