Indeks cen zbóż FAO wyniósł średnio 147,3 punktów w lutym, spadając nieznacznie (0,1%) od stycznia i 2,0 punktów (1,4%) powyżej poziomu sprzed roku.
Po spadku przez trzy kolejne miesiące, międzynarodowe ceny pszenicy wzrosły nieznacznie (0,3%) w lutym. Odzwierciedlało to głównie obawy związane z suchymi warunkami na kluczowych obszarach produkcji pszenicy Hard Red Winter w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz silny popyt na dostawy z Australii, podczas gdy silna konkurencja wśród eksporterów pomogła ograniczyć wzrost cen.
Światowe ceny kukurydzy niewiele się zmieniły, wzrastając zaledwie o 0,1% miesiąc do miesiąca. Wsparcie wynikało z pogarszających się warunków w Argentynie, opóźnień w sadzeniu drugiej uprawy kukurydzy oraz silnego tempa eksportu w Brazylii, podczas gdy niski popyt na dostawy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki odciążył ceny eksportowe kukurydzy.
Natomiast wśród innych zbóż gruboziarnistych, w lutym światowe ceny sorgo spadły nieznacznie (0,2 proc.), tak jak ceny jęczmienia (0,9 proc.), głównie z powodu większej dostępności sezonowej na półkuli południowej.
Międzynarodowe ceny ryżu spadły w lutym o 1,0%, ponieważ działalność handlowa u większości głównych eksporterów azjatyckich uległa spowolnieniu, a ich waluty krajowe uległy deprecjacji w stosunku do dolara amerykańskiego. Miało to miejsce zwłaszcza w Tajlandii, gdzie baht osłabił się z dziesięciomiesięcznego maksimum, które osiągnął w styczniu, przyczyniając się do odwrócenia większości wzrostów cen zarejestrowanych w styczniu.
3 marca, 2023/ FAO.
https://www.fao.org/