Indeks cen zbóż FAO wyniósł w październiku średnio 152,3 punkty, co oznacza wzrost o 4,4 punkty (3,0%) w stosunku do września i 15,2 punktów (11,1%) powyżej wartości sprzed roku. Międzynarodowe ceny referencyjne wszystkich głównych zbóż wzrosły z miesiąca na miesiąc.
Światowe ceny pszenicy wzrosły o 3,2%, głównie odzwierciedlając utrzymującą się niepewność związaną z Inicjatywą Zbożową Morza Czarnego. Mniejsze dostawy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w związku z korektą produkcji w dół, również przyczyniły się do bardziej zdecydowanego tonu na rynkach.
Międzynarodowe ceny grubych ziaren wzrosły o 3,5 % w ujęciu miesiąc do miesiąca, na czele ze wzrostem światowych cen kukurydzy o 4,3 %. Do wzrostu cen kukurydzy przyczyniły się niższe perspektywy produkcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej, a także suche warunki nasadzania w Argentynie i niepewność co do kontynuacji eksportu z Ukrainy. Międzynarodowe ceny sorgo również wzrosły w październiku o 3,0%, pod wpływem siły cen kukurydzy. Tymczasem światowe ceny jęczmienia wzrosły tylko nieznacznie (0,3%), przy czym wyższa globalna podaż wynikająca z lepszych perspektyw produkcji w Unii Europejskiej pomogła ograniczyć wzrost cen. Międzynarodowe ceny ryżu utrzymały w październiku tendencję wzrostową, ponieważ większość nowych zbiorów nadal napływa do Azji, chociaż niski popyt ograniczył miesięczny wzrost cen do 1,0 procent.
4 listopad, 2022/ FAO.
https://www.fao.org