"Możemy spojrzeć wstecz na niezwykle udane wydarzenie naukowe z inspirującą wymianą międzynarodową. Kongres stanowił wyjątkową platformę do gromadzenia wiedzy i innowacji od ekspertów i naukowców z całego świata. Przyczynia się to w znacznym stopniu do promowania współpracy międzynarodowej” - mówi prof. dr Johannes Kauffold, szef działu trzody chlewnej Niemieckiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego, profesor biologii i rozrodu trzody chlewnej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Lipsku oraz przewodniczący tegorocznego kongresu. „Obszerny program dotyczył zarówno tradycyjnych, jak i nowszych obszarów zdrowia i produkcji trzody chlewnej” - dodaje prof. dr Kauffold.
„To była przyjemność gościć to pierwszorzędne i bardzo międzynarodowe wydarzenie” - powiedział Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Targów Lipskich. "Ożywione dyskusje i szeroki networking profesjonalistów z całego świata sprawiły, że kongres był niezapomnianym przeżyciem dla uczestników. Wysoki międzynarodowy udział i pozytywne opinie uczestników po raz kolejny potwierdzają, że Lipsk jest idealną lokalizacją dla globalnych konferencji branżowych".
IPVS & ESPHM 2024 powitał gości z 65 krajów. Szczególnie licznie reprezentowani byli uczestnicy z Hiszpanii, Brazylii, Chin, Danii i Tajlandii.
Szeroki zakres tematów i wymiana międzynarodowa
Intensywny transfer wiedzy i międzynarodowa sieć networkingowa były sercem IPVS & ESPHM 2024. Podstawę czterodniowego programu kongresu stanowiło 16 najwyższej klasy przemówień programowych. Uzupełniało je ponad 100 wykładów naukowych renomowanych ekspertów i ponad 800 prezentacji plakatowych, które umożliwiły intensywną wymianę doświadczeń zawodowych. Międzynarodowy zespół prelegentów dostarczył informacji na temat najnowszych odkryć, technologii i innowacyjnych podejść w dziedzinie żywienia i reprodukcji, ochrony zwierząt i konsumentów, zarządzania kryzysowego i zarządzania klęskami żywiołowymi, parazytologii, bakteriologii i chorób bakteryjnych, szczepień i immunologii, precyzyjnego rolnictwa hodowlanego i zarządzania zdrowiem stada, a także zrównoważonego rozwoju i zarządzania zasobami ludzkimi.
Szczególnym wydarzeniem był „Tom Alexander Memorial Lecture”, który został wygłoszony przez prof. Jeffreya Zimmermana z Iowa State University (USA) w ramach wydarzenia otwierającego 4 czerwca. Wykład jest uważany za tradycję IPVS i honoruje wkład Toma Alexandra w medycynę świń.
Podczas kongresu wręczono dwie nagrody za najlepszą prezentację ustną. Otrzymali je P.P. Pwint Thu za temat „Ekonomiczne implikacje strat produktywności związanych z anemią u loch prośnych” oraz M. Rémond za temat „Opisowe badanie nosicielstwa Streptococcus Suis i serotypów 2, 1/2 i 9 w dwóch francuskich gospodarstwach prezentujących kliniczne przypadki streptokokozy”. „Najlepszy poster” został przyznany Lorenzo Fraile za plakat naukowy na temat „Screening DNA markers to improve resilience to porcine respiratory disease complex outbreaks”.
Targi branżowe towarzyszące kongresowi
Podczas kongresu partnerzy branżowi z całego świata zaprezentowali najnowsze produkty, technologie i wyniki badań. Zainteresowani uczestnicy mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i trendami w dziedzinie żywienia zwierząt, zdrowia zwierząt, hodowli zwierząt i rozrodu. Wydarzenie było wspierane przez 44 sponsorów i firmy wspierające z 15 krajów. Wśród platynowych sponsorów znaleźli się Boehringer Ingelheim (Niemcy), Farmabase Animal Health (Brazylia), HIPRA (Hiszpania), Merck/MSD (USA) i Zoetis (USA).
Program towarzyski: od rejsu statkiem do przyjęcia kongresowego
Wydarzenie zostało wzbogacone o urozmaicony program towarzyski: różne aktywności pozwoliły uczestnikom IPVS & ESPHM 2024 poznać z bliska Lipsk i Saksonię. Działania obejmowały wycieczkę statkiem po kanałach Lipska, wycieczkę po browarze, zwiedzanie fabryki Porsche, wycieczkę po Dreźnie oraz oficjalną imprezę kongresową w KONGRESSHALLE w Zoo Leipzig z możliwością odwiedzenia lipskiego zoo i skosztowania tradycyjnego bawarskiego Oktoberfest.
7 czerwca, 2024 - IPVS & ESPHM 2024