Nowe podejście do odwiecznych problemów prosiąt w odchowalni
Jakie czynniki powodują zwiększoną śmiertelność i wolno rosnące prosięta w fazie odchowu? Jak możemy rozwiązać te problemy?
Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji
Jakie czynniki powodują zwiększoną śmiertelność i wolno rosnące prosięta w fazie odchowu? Jak możemy rozwiązać te problemy?
Jakich laboratoryjnych metod diagnostycznych mogę użyć do zdiagnozowania E. coli? Którą wybrać? Jak interpretować wyniki?
Odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczących stosowania szczepionek i ich interakcji z układem odpornościowym.
Kluczowe komunikaty dotyczące bezpieczeństwa biologicznego związane z przenoszeniem martwych świń z czystego obszaru fermy do obszaru zarządzania osobnikami martwymi, przed ich usunieciem: zewnętrzny pojemnik na martwe zwierzęta, spalarnia lub pojemnik do hydrolizy.
Chociaż czyszczenie między partiami wydaje się być podstawowym zadaniem, po rozmowie z autorami widzimy, że wciąż jest dużo miejsca na poprawę.
Innowacyjny cyfrowy system kontroli bioasekuracji i jego zastosowanie do obiektywnego monitorowania wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego i przemieszczania się w gospodarstwie.
Plusy i minusy utylizacji zwłok, hydrolizy alkalicznej, rozkładu beztlenowego, zgazowania i homogenizacji.
Od 2017 roku liczba loszek wchodzących w ruję (z odruchem akceptacji) stopniowo spadała do poziomu poniżej 50-60% loszek gotowych do inseminacji...
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 156472 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?W tym artykule podsumowujemy dalsze dyskusje, które przeprowadziliśmy z dr Nauwynckiem na temat jego wyników badań dotyczących ewolucji relacji wirusa PRRS z organizmem gospodarza.
Jak i kiedy należy stosować kontrolowaną ekspozycję doustną? Jakie są zagrożenia?
Plusy i minusy najczęściej używanych systemów usuwania zwłok: zakopywanie, kompostowanie, spalanie i utylizacja. Wpływ na środowisko i bioasekurację.
Jakich laboratoryjnych metod diagnostycznych mogę użyć do zdiagnozowania PRRS? Który wybrać w zależności od sytuacji? Jak interpretuję wyniki?
Celem powinno być zawsze zatrzymanie krążenia wirusa wśród loch, tak aby uzyskać ujemne warchlaki.
W czwartym artykule z naszej serii dokonujemy przeglądu opinii naszej grupy ekspertów ds. zdrowia świń z różnych części świata na temat potencjalnego związku, jeśli w ogóle, między wzrostem śmiertelności w odchowalniach,, który obserwowano w niektórych krajach w ciągu ostatnich kilku lat, a strategiami redukcji antybiotyków.
W pierwszym artykule z tej serii czterech specjalistów podzieliło się z nami swoją opinią na temat narastających problemów z biegunką noworodków i wyjaśniło, które z nich są głównymi przyczynami, zgodnie z ich doświadczeniem. W tym artykule zajmiemy się strategiami profilaktycznymi z wykorzystaniem szczepień.
Obiektywny monitoring oparty jest na wymiernych danych. Nowe podejścia i technologie zmniejszają ryzyko niezgodności lub awarii wdrożonych protokołów.
W tym trzecim artykule z naszej serii, nasi eksperci ds. zdrowia świń z całego świata nadal dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat skutecznych strategii redukcji stosowania antybiotyków, a także uczą się na podstawie niektórych błędów popełnionych po drodze.
Uważano, że parwowirus świń jest stabilny genetycznie, ale teraz wiemy, że występuje w różnych formach, co nasuwa nowe pytania dotyczące jego zwalczania w stadach loch.
Kiedy zacząłem o tym myśleć, okazało się, że to, co przez większość mojego życia zawodowego uważałem za błąd numer jeden, stało się piątym co do ważności.
Dr Hans Nauwynck, profesor na Uniwersytecie w Gandawie, dokonuje przeglądu najważniejszych odkryć, w badaniach nad wirusem PRRS w ciągu ostatnich 30 lat.
W tym drugim artykule z naszej serii, nasi eksperci ds. zdrowia świń dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat najważniejszych strategii ograniczania stosowania antybiotyków w ich krajach.
Producenci wieprzowiny i lekarze weterynarii muszą mieć świadomość, że parwowirus świń (PPV) ewoluował w nowe szczepy.
Biegunka nowonarodzonych prosiąt jest powszechną i często frustrującą patologią. Dziś czterech specjalistów chorób świń przedstawia nam swoje opinie na temat tego problemu, dzieląc się swoją wiedzą i punktem widzenia z różnych lokalizacji geograficznych.
Podsumowujemy naszą dyskusję z dr Hansem Nauwynckiem, profesorem na Uniwersytecie w Gandawie, związaną z kilkoma gorącymi tematami PRRS: autoszczepionkami, regionalną kontrolą i eliminacją oraz statusem PRRS dla knurów reproduktorów i loszek zastępczych.
Środki bezpieczeństwa biologicznego i środki zapobiegawcze muszą uwzględniać fakt, że do wywołania infekcji wystarczy zaledwie 5 jednostek wirusa ASF.
Jaki jest rzeczywisty wpływ mają zapalenia płuc na wyniki ekonomiczne gospodarstwa? Jakie jest podobieństwo między zapaleniem płuc a stresem cieplnym?
Jakie są najczęstsze błędy podczas pobierania płynu ustnego? Podpowiemy, jak najlepiej wykorzystać tę technikę diagnostyczną.
W tym pierwszym artykule z naszej serii zestawimy i porównamy perspektywy czterech ekspertów w dziedzinie zdrowia świń z niektórych z najważniejszych krajów produkujących wieprzowinę (tj. USA, Włoch, Danii i Hiszpanii) na temat strategii redukcji stosowania antybiotyków na fermach trzody chlewnej.
Trzy najważniejsze rzeczy w programie kontroli PRRSV to: 1) planowanie; 2) planowanie i 3) planowanie.; a powodzenie programu zależy również od trzech ważnych czynników: 1) ludzi; 2) ludzie i 3) ludzie!
Mycoplasma hyopneumoniae bierze udział w większości koinfekcji układu oddechowego świń. Jak ona oddziałuje na organizm i czym to skutkuje?
Kamery 3D umieszczone nad kojcami świń mogą automatycznie wykrywać zmiany postawy ogona, służąc jako system wczesnego ostrzegania przed przypadkami gryzienia ogonów.
W tej serii artykułów na temat wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego dokonamy przeglądu McREBEL i innych strategii, które stosujemy, aby kontrolować krążenie patogenów w gospodarstwie, gdy wykonujemy codzienną pracę
Witamy na 333
Nawiązuj kontakty, dziel z innymi i wchodź w interakcje z największą społecznością profesjonalistów w branży trzody chlewnej.
Świętujemy 156472 użytkowników na 333!
Zarejestruj sięJesteś już użytkownikiem?Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl
Zaloguj się i zapisz do subskrypcji